Odpowietrzenie gniazd formujących

Odpowietrzenie gniazd formujących jest częścią projektowania formy, etapem bardzo często zaniedbywanym, które wpływa na eliminację wielu problemów z wtryskiem m.in zmniejsza ilość niedolewów.

Jaki jest cel odpowietrzenia?
Podstawową funkcją odpowietrzenia jest uwolnienie powietrza z formy wtryskowej, które zostaje sprężone przez wtryskiwany do gniazda formującego polimer.

Powietrze musi zostać usunięte przez płaszczyzny podziału, luzy na ruchomych elementach formy wtryskowej lub specjalnie wykonane szczeliny odpowietrzające. Rysunek 1 przedstawia przykładowe szczeliny odpowietrzające.

Odpowietrzenie gniazd formujących
Rysunek 1: Przykład odpowietrzenia gniazda formującego w miejscu podziału.

W zależności od lepkości materiału stosuje się różne głębokości odpowietrzeń (Rysunek 2).

Rysunek 2: Zalecane wielkości odpowietrzeń.

Powietrze może być ewakuowane także przez zamontowane w formie wtryskowej wypychacze.
Wypychacz posiada szczelinę i odpowiedni luz przez który powietrze zostaje usunięte (Rysunek 3).

Rysunek 3: Odpowietrzenie gniazda formującego przez wypychacz.

Istnieją także specjalne typy wstawek formujących, które ułatwiają odpowietrzenie gniazda formującego. Wstawka taka wykonana jest ze spiekanego metalu o porowatości w zakresie od 20 do 30%. System połączonych porów ma przeciętnie średnicę 20 mikronów. Wstawka wykonana w tej technologii eliminuje gromadzenie się gazów, zmniejsza ciśnienie wtrysku, skraca czas cyklu i poprawia poziom połysku (Rysunek 4).

Odpowietrzenie gniazd formujących porcerax
Rysunek 4: Przykład wstawki odpowietrzającej.

Jeżeli powietrze nie zostanie w pełni usunięte podczas etapu wypełniania gniazda, może być powodem powstawania kilku wad wyprasek:

  1. podczas wypełniania gniazda może dojść do opłynięcia i uwięzienia powietrza co skutkować będzie powstaniem niedolewu,
  2. wtryskując tworzywo do formy dochodzi do sprężenia powietrza i tym samym wzrostu temperatury doprowadzając do efektu Diesel’a i powstania wady w postaci przypaleń,
  3. obecność powietrza pomiędzy dwoma zbiegającymi się frontami płynącego stopu może powodować powstanie spoiny (linii łączenia) typu „v” na powierzchni części formowanej, powodując jej osłabienie i bardzo często nieakceptowalny efekt wizualny połączenia.

Brak powyższych objawów niekoniecznie świadczy o odpowiednim odpowietrzeniu gniazda formującego. Bardzo trudnym do stwierdzenia objawem nieprawidłowego odpowietrzenia jest:

  1. powolne wypełnienie gniazda,
  2. konieczność stosowania podwyższonego ciśnienia wtrysku.

Prawidłowe wykonanie odpowietrzeń niestety nie jest rozwiązaniem, które nie wymaga konserwacji. Podczas przetwórstwa w miejscach ujścia gazu wydziela się jasny osad, który powoduje zapychanie się kanałów odpowietrzających w efekcie czego dochodzi do powstawania wad o których pisałem powyżej. Przykład takich zabrudzeń przedstawia
Rysunek 5.

Rysunek 5: Zabrudzenia powstałe w miejscach odpowietrzenia.

Bardzo istotne jest określenie częstotliwości zapychania kanałów odpowietrzających i wprowadzenie cyklicznych czynności polegających na wyczyszczeniu tłustego nalotu środkami odtłuszczającymi w celu eliminacji ewentualnych wad wypraski.

5 komentarzy do “Odpowietrzenie gniazd formujących

  1. ig Odpowiedz

    This is very interesting, You are a very skilled blogger.
    I have joined your feed and look forward to seeking more
    of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

  2. Piotr_70 Odpowiedz

    Interesuje się konstrukcją form wtryskowych ,sam jestem narzędziowcem który ma problem z odpowietrzeniem form ( skutecznym!!!, nie teoretycznym!! )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *