Czy podczas wizyty w kręgielni zastanawialiście się z czego wykonane są piny (kręgle)? Ja do pewnego czasu nie, aż poznałem kręgle twister 😉 Tym wpisem na blogu chciałbym Wam opowiedzieć w kilku zdaniach o kręglach, a konkretnie o kręglach syntetycznych.
Kręgle to gra popularna na całym świecie, gdzie Bowling jest jej najpopularniejszą odmianą. Polega na strąceniu 10 pinów ustawionych w kształt trójkąta na końcu toru. Tytułowe kręgle wykonuje są najczęściej z drewna, które oplata warstwa tworzywa sztucznego. Niestety drewno nie jest rozwiązaniem na lata w tej aplikacji. Zmienna chłonność wilgoci doprowadza do szybszego zużycia i konieczności inwestycji w nowe piny. Takie rozwiązanie podnosi koszty funkcjonowania kręgielni. I tu z pomocą przychodzą kręgle syntetyczne. 30 lat niemieckiej inżynierii zaowocowało powstaniem pinów Twister. Kręgle uzyskały aprobatę organizacji ABC/WIBC oraz USBC dzięki czemu mogą być stosowane na zawodach. Obejrzyjcie poniższy film, który przedstawia m.in. proces ich produkcji oraz testowanie wytrzymałości. Myślę, że będziecie zaskoczeniu zwłaszcza testem twardości 😉
Kręgle Twister
Jeżeli walec nie dał rady ich uszkodzić, to kręgle Twister muszą być naprawdę solidne.
Szkolenia i doradztwo w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych to zajęcie, które sobie bardzo cenię. Tak się składa, że mam własny kręgiel twister 😃 Otrzymałem go po zakończeniu szkolenia, które prowadziłem w firmie, która je produkuje. Z tego miejsca chcę raz jeszcze podziękować za prezent. Pozdrawiam i do zobaczenia Panowie.