Dzisiejszy wpis po tytułem „Gorące kanały cz. 3 – zespół dyszy”, poświęcony będzie rodzajom i budowie zespołu dysz. Zespół ten może występować z rozdzielaczem lub bez niego. Dzięki temu możemy go zastosować w prostych zabudowach form wtryskowych. Jednak prosta budowa wcale nie oznacza, że nie wymaga on specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
Jeżeli jeszcze nie udało Ci się zapoznać z wcześniejszymi częściami, gdzie omawiałem budowę gorącego kanału i rozdzielacza to zachęcam do lektury 🙂 Wpisy nie są długie, więc czas jaki poświęcisz na przeczytanie będzie bardzo krótki.
A więc na początek zapraszam do przeczytania http://nastawiacz.pl/gorace-kanaly-cz-1/. Potem we wpisie dotyczącym rozdzielaczy gorąco-kanałowych https://ascons.pl/budowa-goracych-kanalow-rozdzielacz/ zapoznam Cię z ich różnymi konstrukcjami.
Gorące kanały cz. 3 – zespół dyszy
Zespół dysz wtryskowych, które stanowią nieodłączny element grzanych kanałów musi być starannie osadzony w obudowie formy, aby zapewnić szczelność kompletnego układu gorąco-kanałowego. Pewnie spotkaliście się już z sytuacją, gdzie taki kanał uległ rozszczelnieniu. Koszty przywrócenia go do pełnej sprawności są bardzo duże i zmniejszają zwrot z inwestycji doposażenia formy w taki układ. Dlatego szkolenie obsługi jest krytyczne, w celu minimalizowania błędów serwisowania grzanego kanału.
-
Poszczególne elementy zespołu:
- Trzon
- Grzałka końcowa
- Termopara
- Grzałka wielostrefowa
- Termopara
- Separator
- Izolator
- Pierścień centralny
- Pierścień osadczy
- Końcówka dyszy gorącego kanału
- Obudowa końcówki dyszy
- Śruby mocujące termoparę
- Śruba mocująca termoparę
- Śruba ustalająca pozycję grzałki
- Wielostrefowy system grzewczy
- Smukły zespół grzewczy
-
Przykładowe konstrukcje zespołu dysz:
- a) Dysza z jedną strefą grzewczą
- b) Smukła dysza z jedną strefą grzewczą
- c) Końcówka termiczna, dysza z dwiema strefami grzewczymi
- d) Dysza dwustrefowa
- e) Dysza z trzema strefami grzewczymi
- f) Miejsce montażu w formie wtryskowej
Podsumowując, system grzanych kanałów wymaga specjalnej obsługi i wyjątkowej ostrożności podczas jego użytkowania. Dlatego znajomość budowy poszczególnych elementów zdecydowanie pomoże podczas pracy z nim. Mam nadzieję, że „Gorące kanały cz. 3 – zespół dyszy” przybliżyły Ci tą tematykę.
Dajcie znać z jakimi problemami się mierzycie podczas obsługi systemu gorąco-kanałowego. Na przykład co sprawia Wam największe trudności. Czekam na Wasze komentarze.
Pingback: User´s Manual PSG Hot Runner HR - ASCONS